Sports TV listings for Sunday May 28 – Roanoke Times


AUTO RACING

8 a.m.: WSLS, Formula One, Monaco Grand Prix, at Monte Carlo, Monaco (prerace show at 7:30 a.m.)

Noon: WSET, IndyCar Series, Indianapolis 500, at Indianapolis (prerace show at 11 a.m.)

6 p.m.: WFXR, NASCAR Monster Energy Cup Series, Coca-Cola 600, at Concord, N.C. (prerace show at 5:30 p.m.)

COLLEGE BASEBALL

Noon: ESPN2, ACC championship, at Louisville, Ky.

Noon: ESPN3.com, Southern Conference championship, at Greenville, S.C.

Noon: ESPNEWS, American Athletic Conference championship, at Clearwater, Fla.

1 p.m.: Fox Sports 2, Big East championship, at Omaha, Neb.

1 p.m., 3 p.m. or 5 p.m.: ESPN3.com, Big South championship, at Lexington, S.C.

2 p.m.: CBS Sports Network, Conference USA championship, at Biloxi, Miss.

3 p.m.: ESPN2, SEC championship, at Hoover, Ala.

3:30 p.m.: ESPN3.com, Southern Conference finals, Game 2 (if necessary), at Greenville, S.C.

4:30 p.m.: Fox Sports 2, Big East finals, Game 2 (if necessary), at Omaha, Neb.

FISHING

7 a.m.: ESPN2, Bassmaster Elite Series at Toledo Bend and Ross Barnett (taped)

8 a.m.: ESPN2, Bassmaster Elite Series Winning Ways No. 1 (taped)

GOLF

7:30 a.m.: Golf Channel, European PGA Tour, BMW PGA Championship, final round, at Virginia Water, England

1 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, Dean & DeLuca Invitational, final round, at Fort Worth, Texas

3 p.m.: WDBJ, PGA Tour, Dean & DeLuca Invitational, final round, at Fort Worth, Texas

3 p.m.: Golf Channel, LPGA Tour, LPGA Volvik Championship, final round, at Ann Arbor, Mich.

3 p.m.: WSLS, Senior PGA Championship, final round, at Potomac Falls

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1:30 p.m.: MASN, San Diego at Washington

2 p.m.: MASN2 (including Cox Ch. 135), Baltimore at Houston

4 p.m.: MLB Network, Chicago Cubs at L.A. Dodgers

8 p.m.: ESPN2, N.Y. Mets at Pittsburgh

MIXED MARTIAL ARTS

11 a.m.: Fox Sports 1, UFC Fight Night prelims, Pedro Munhoz vs. Damian Stasiak; Trevor Smith vs. Chris Camozzi; Reza Madadi vs. Joaquim Silva, at Stockholm

1 p.m.: Fox Sports 1, UFC Fight Night, Alexander Gustafsson vs. Glover Teixeira; Volkan Oezdemir vs. Misha Cirkunov; Peter Sobotta vs. Ben Saunders; Abdul Razak Alhassan vs. Omari Akhmedov; Oliver Enkamp vs. Nordine Taleb; Jake Hermansson vs. Alex Nicholson, at Stockholm

RUGBY

7 a.m.: Fox Sports 2, National Rugby League, Raiders at Roosters

SAILING

1 p.m.: NBC Sports Network, America’s Cup qualifiers, Round Robin 1, at Great Sound, Hamilton, Bermuda

SOCCER

5 p.m.: ESPN, Major League Soccer, New York City at Atlanta United

8 p.m.: Fox Sports 1, Major League Soccer, Houston at FC Dallas

SOFTBALL

1 p.m.: ESPN, NCAA Super Regionals, Auburn vs. Oklahoma (if necessary), at Auburn, Ala.

1 p.m.: ESPNU, NCAA Super Regionals, Florida St. vs. LSU (if necessary), at Tallahassee, Fla.

3 p.m.: ESPN, NCAA Super Regionals, Tennessee vs. Texas A&M (if necessary), at Knoxville, Tenn.

3 p.m.: ESPNU, NCAA Super Regionals, Oregon vs. Kentucky (if necessary), at Eugene, Ore.

7 p.m.: ESPN2, NCAA Super Regionals, Arizona vs. Baylor (if necessary), at Tucson, Ariz.

10 p.m.: ESPN2, NCAA Super Regionals, Washington vs. Utah (if necessary), at Seattle

TENNIS

6 a.m.: Tennis Channel, French Open, continuation of coverage of first round

Noon: WSLS, French Open, first round, at Paris

5 a.m. (Monday): Tennis Channel, French Open, first round

WNBA

6 p.m.: NBA TV, Connecticut at Chicago

WOMEN’S LACROSSE

11 a.m.: ESPNU, NCAA championship, Maryland vs. Boston College, at Foxborough, Mass.


Comments

Write a Reply or Comment:

Your email address will not be published.*